23.04.2020 – 21:00

Türkiye’de korona virüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında alınan sokağa çıkma kısıtlaması başladı. Bu kapsamda başta İstanbul olmak üzere , bütün ülke sessizliğe bürünürken göz dolduran kareler hafızalarda kaldı.Saat 21.00 sularında 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı ile TBMM ‘in 100 .yıl açılışını balkonlarda camlarda ay yıldız bayraklar eşliğinde İstiklal marşımız okunarak coşkuyla kutlandı.

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMI TARİHİ

Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı Türkiye Cumhuriyetinin resmi bayramlarından biridir.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır. 1933’te Atatürk’le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir.

23 Nisan 1920 tarihi, bugün üzerinde hür ve bağımsız olarak yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temellerinin atıldığı, milli egemenliğin ilan edildiği önemli bir gündür. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm ulusumuza kutlu olsun.

EMRE DAĞDELEN