BİLAL ÖZGÜRLÜĞÜN SESİ TÜRKİYE’DE

30 Milyon doları aşan bütçesiyle 250 kişilik Hollywood’un dev animasyon kadrosuyla 3 yıllık sürede ürettiği Bilal Özgürlüğün Sesi Türkiye’de.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile “Özgürlüğün Sesi- Bilal” isimli animasyon filminin özel gösterimine katıldı.

Cemal Reşit Rey Konser Salonundaki gösterim öncesi konuşan filmin yapımcısı ve yönetmeni Ayman Jamal, filmin sahabe Bilali Habeşi’den ilham alınarak hazırlandığını söyledi.

Filmin çeşitli festivallerde ödüller aldığına dikkati çeken Jamal, “Bilal filmi, aslında kölelikten efendiliğe kadar çıkan önemli şahsiyet Bilal’in hikayesini anlatmaktadır. Bilal gerçekten, hakikatin ve zulme karşı dik durmanın sembolü olarak da önümüzde yer almaktadır.” dedi.

Ezanı ilk okuyan Müslüman

Üretim sürecinde tüm dünyada büyük ses getiren bu muhteşem animasyon filmin senaryosu, 1400 yıl önce yaşamış bir kahramanın gerçek hayat hikayesinden yola çıkarak yazıldı. Hollywood Senaryo ekibinin yaklaşık 2 yıllık ön hazırlık çalışması sonucu kaleme aldığı ‘Bilal’; İslam Aleminde Ezan’ı ilk okuyan Müslüman olarak bilinen Bilal-i Habeş’in çocukluğu ile başlayan ve ömür boyu sürecek olan özgürlük ve inanç mücadelesinin muhteşem bir hikaye ve teknik ile beyazperdeye aktarıldı.BİLAL’ filmi, 1400 yıl öncesinden günümüze verdiği mesajlarla, yeryüzünde yaşayan tüm insanlığa; inanç, eşitlik ve özgürlüğün önemini bir kez daha anımsatacak…

Türkçe seslendirmelerini Engin Altan Düzyatan, Tamer Karadağlı, Ayça Bingöl, Volkan Severcan ve Hakan Vanlı’nın yaptığı filmi izlemeye gelenler arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Esra Albayrak ile İstanbul Valisi Vasip Şahin de yer aldı.

Üretim sürecinde tüm dünyada büyük ses getiren animasyon filminin senaryosu, 1400 yıl önce yaşamış bir kahramanın gerçek hayat hikayesinden yola çıkarak yazıldı. İslam aleminde Ezan’ı ilk okuyan Müslüman olarak bilinen Bilal-i Habeş’in çocukluğu ile başlayan ve ömür boyu sürecek olan özgürlük ve inanç mücadelesinin hikayesi beyazperdeye aktarıldı.

FİLM DETAYLARI ÖDÜLLERİ

Bin yıl önce, büyük bir savaşçı olma hayali olan bir oğlan kız kardeşi ile kaçırıldı ve evden uzakta bir ülkeye götürüldü. Açgözlülüğün ve adaletsizliğin hepsini yönettiği bir dünyaya atılan Bilal, sesini yükseltmek ve bir değişiklik yapmak için cesaret bulur. Gerçek olaylardan esinlenilen bu, zaman ve tarihte anısını kazanan gerçek bir kahramanın hikayesidir

Deneyimli profesyonellerden oluşan yapım kadrosu 20 ülkeden uzmanların Dubai’de bir araya gelmesi ile oluşmuştur.

Filmin özgün ve çarpıcı müzikleri , dünyaca ünlü Atli Örvarsson tarafından yapılmıştır ve Londra’daki ünlü Abbey Road stüdyolarında kaydedilmiştir. Filmin müzikleri Orta doğu ezgilerinin İskandinav ve Avrupa anlayışı ile füzyonudur.

Post Prodüksiyon hizmetleri Yeni Zellanda ‘daki Park Road tarafından sağlanmıştır. Filmin Miksajı Oscar ödüllü Michael Hedges (Yüzüklerin efendisi , King Kong ) tarafından yapılmıştır.

Bir animasyon filminde bugüne kadar kullanılan en uzun savaş sahnesi Bilal filminde yer almaktadır.11 dakika uzunluğundaki bu sahnede 300 kişilik bir grup , 1000 kişilik başka bir grupla savaşırken , filmin ana hikaye öğelerine aktarmaktadır. Bilal’deki karakterlerin saç kıyafetleri , yörenin o dönemki  tarihi detaylarına dikkat edilerek modellenmiştir.