Bu yıl ikicisi düzenlenen Teknofest 2019 ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra , Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar , Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır , Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir in yanı sıra bir çok önemli isim katıldı.

 Jandarma Genel Komutanlığı tarafından Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde kurulan ve faaliyete geçirilen Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemleri’nin (JEMUS) imkân ve kabiliyetleri hakkında bilgi alarak incelemelerde bulunduk.

Jandarma Entegre Muhabere Bilgi Sistemi (JEMUS)

 Günümüz Dünyasında teknoloji ve haberleşme sistemlerinde ciddi gelişmeler var. Ülkemizde de bu konularda çok başarılı çalışmalara imza atılıyor. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından kurulan JEMUS’da bunların en güzel örneklerinden bir tanesi. Yapılan ARGE çalışmaları ve pek çok farklı konuda uzmanlaşmış kişilerin emekleri sonucunda elde edilen başarılar Ülkemizi daha ilerilere taşıyacaktır. JEMUS ve benzeri sistemlerin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkürler.

JEMUS Nedir?

JEMUS’la birlikte güvenlik güçlerine kriptolu telsiz muhaberesinin yanı sıra, araç takibi, plâka tanıma, T.C. kimlik numarası ile kişi sorgulama ve plâka numarası ile araç sorgulama gibi birçok işlemi aynı anda yapma imkânları kazandırılmıştır. İleri teknoloji ürünlerle desteklenen proje, asayiş hizmetleri ve askerî operasyonların yanı sıra, doğal afetler ve toplumsal olaylara müdahalede kullanılabilmektedir.

Kurulan sistem, geniş kapsama alanıyla haberleşmede önemli kolaylıklar sağlamaktadır. Mesajlaşma sistemi yardımıyla motorlu devriye seviyesine kadar, ‘gizli’ gizlilik dereceli masajlar dahil olmak üzere mesaj alış verişi yapılabilmektedir. .Şebeke elektriğinin sekteye uğraması durumunda kendi güç kaynakları vasıtasıyla 20 gün boyunca kesintisiz iletişim devam sürdürülebilmektedir.

Sistem, gerekli koordine ve işbirliğinin sağlanması durumunda, bütün kamu kurum ve kuruluşlarına hizmet verebilme özelliğine de sahiptir.